17 Νοέμβρη 2022

Η 49η Επέτειος από την Εξέγερση του Πολυτεχνείου γιορτάστηκε στο σχολείο μας με τρόπο βιωματικό καθώς μαθητές και μαθήτριες της Γ' Λυκείου δημιούργησαν βίντεο, έργα ζωγραφικής, πανό, ποιήματα, απέδωσαν τραγούδια της εποχής, αφηγήθηκαν, απήγγειλαν εμπνευσμένοι/ες από τα γεγονότα της εποχής εκείνης. Οι φοιτητές/τριες, τότε, μπροστά στο φακό, χωρίς κουκούλες, κοίταξαν κατάματα το φόβο· έσφυζαν από ζωή. Για μια μέρα, οι μαθητές/τριές μας έγιναν φοιτητές/τριες του τότε. Γεμάτοι δυναμισμό και πάθος για τη ζωή, γιατί η ζωή είναι πιο δυνατή από το φόβο. Το κοινό ταυτίστηκε, συγκινήθηκε, δάκρυσε, ενίοτε θυμήθηκε, μα πάνω από όλα, ένιωσε αυτή τη δυναμική των νέων που πάντα θα φωτίζει το μέλλον. Την προετοιμασία και επιμέλεια της γιορτής ανέλαβαν με ενθουσιασμό οι καθηγήτριες κ. Μπουραντάνη και κ. Σάπκα· ιδαιτέρως χαρούμενες που κατάφεραν να ξεκλέψουν λίγο χρόνο μαζί με τα παιδιά της Γ' Λυκείου για την επέτειο αυτή. Όλοι και όλες τόσο συγκινητικά υπέροχοι/ες.