1821

Οι μαθητές μας του ΓΑ1, με τη βοήθεια της μουσειοπαιδαγωγού του Ιδρύματος, ήρθαν σε επαφή με αρχειακά τεκμήρια και αυθεντικά κειμήλια -πολλά από τα οποία παρουσιάζονται για πρώτη φορά- της Επανάστασης του 1821. Ζωντάνεψαν μπροστά στα μάτια τους, μέσα από εικονικές περιηγήσεις (VR) σε 4 από τα πλοία που πήραν μέρος στην Ναυμαχία του Ναυαρίνου, ναυτικοί αποκλεισμοί, αφανείς ήρωες, ταξίδια και ναυτικές επιχειρήσεις. Αντιλήφθηκαν έτσι τη σημασία που είχε ο εμπορικός και πολεμικός στόλος, αλλά και οι εμβληματικές ναυτικές προσωπικότητες του Αγώνα –ο Μιαούλης, ο Κανάρης, η Μπουμπουλίνα- στην επιτυχή έκβαση της Ελληνικής Επανάστασης, παρακολουθώντας τα γεγονότα από τα προεπαναστατικά χρόνια μέχρι την ελληνική ανεξαρτησία. Ήταν μια ενδιαφέρουσα και διασκεδαστική διαδραστική εμπειρία!

Ενδεικτικά σχόλια μαθητών & μαθητριών μετά την επίσκεψη:

«Μας συνεπήρε»

«Εντυπωσιακή βουτιά στο παρελθόν»

«Πολύ ψυχαγωγική ξενάγηση χάρη στην εικονική πραγματικότητα»