etwinning

Τη φετινή σχολική χρονιά (2021-2022) υλοποιήθηκε στο 4ο ΓΕΛ Νίκαιας το πρόγραμμα etwinning με τίτλο “Happy schools make happy students” («Χαρούμενα σχολεία συνεπάγονται χαρούμενους μαθητές/τριες») σε συνεργασία με ευρωπαϊκά σχολεία, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μπουραντάνη Ελένη. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Β3. Στο πλαίσιο του συγεκριμένου προγράμματος, στη διάρκεια όλης της χρονιάς, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν και να μοιραστούν με τα υπόλοιπα σχολεία σχετικά έργα. Λίγες μέρες πριν τις εξετάσεις, και συγκεκριμένα στις 16 Μαϊου, παρουσίασαν το έργο τους (στην αγγλική γλώσσα) στην μαθητική κοινότητα καθώς και στους εκπαιδευτικούς του σχολείου. Tο έργο των μαθητών και μαθητριών του Β3 είναι διαθέσιμο πέρα από την ευρωπαϊκή πλατφόρμα του etwinning και σε μορφή ebook (σε επίπεδο σχολείου) και σε μορφή flipsnack (με όλες τις εργασίες και τα αποτελέσματα του προγράμματος από όλες τις χώρες). Συγχαρητήρια για τον ενθουσιασμό και την εξαιρετική δουλειά!!!