ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ

Το Σάββατο 1η Οκτωβρίου, στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή. Οι καθηγήτριες, κ. Γιαννούση, κ. Ζαβιτσάνου, κ. Κατσούλια,  κ. Κόκλα και κ. Ράπεση, μαζί με τους  μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν στο δρώμενο μας συγκίνησαν, μας θύμισαν, μας έμαθαν, μας προβλημάτισαν. Η πόλη μας, που ιδρύθηκε από τους Μικρασιάτες πρόσφυγες, αποτελεί ζωντανό μουσείο αυτής της καταγωγής και εξέλιξης στο πέρασμα αυτών των 100 ετών. Αποτελεί παράδειγμα προς όλους μας για το πώς ο άνθρωπος παρά τον ξεριζωμό του, παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε έως ότου φτάσει στα νέα χώματα, κατάφερε να σταθεί στα πόδια του και να φέρει νέα πνοή στη χώρα του με κόπο, μόχθο, επιμονή και περηφάνια. Τόσο σπουδαία η ιστορία του τόπου μας, της Νίκαιας, τόσο ουσιαστική η εκδήλωση του σχολείου μας.

Συγχαρητήρια σε όλους/όλες τους/τις συντελεστές της παράστασης!!!