κολαζ1

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β1 εξέφρασαν την επιθυμία να οργανώσουν μια εκδήλωση για τη γιορτή του Halloween που έχει αρχίσει να γίνεται γνωστή (αν και αγνοούμε τις ρίζες της) και στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια. Το βασικό ερώτημα ήταν "Τι είναι το Halloween;". Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β1, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας κ. Μπουραντάνη, ανέλαβαν με ενθουασιασμό και προθυμία να ανακαλύψουν τις ρίζες αυτής της γιορτής μέσα από τη μέθοδο του project. Το αποτέλεσμα ήταν η διοργάνωση μιας εκδήλωσης με θέμα "To Halloween δεν είναι απόκριες...αλλά τι είναι;" που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας στις 3 Νοεμβρίου. Οι μαθητές/τριες οργάνωσαν και διακόσμησαν υποδειγματικά το χώρο, διαμορφώνοντας διαφορετικές θέσεις για τις ομάδες εργασίας/παρουσίασης. Την εκδήλωση παρακολούθησαν τμήματα της Β και της Γ λυκείου, αλλά και εκπαιδευτικοί του σχολείου. Το τμήμα Β1 απέδειξε ότι όταν οι μαθητές/τριες εμπλέκονται ενεργά σε δρώμενα (με αφορμή το αναλυτικό πρόγραμμα) - που τους κεντρίζουν το ενδιαφέρον - μπορούν να είναι εξαιρετικοί/ες στην αναζήτηση πηγών/πληροφοριών, την οργάνωση και παρουσίαση του υλικού τους στην ευρύτερη σχολική κοινότητα. Συγχαρητήρια, παιδιά, για την προεργασία, τη δημιουργικότητά σας και το άψογο αποτέλεσμα!!!