1668711843191

Στο πλαίσιο της συνεργασίας του σχολείου μας με το Λύκειο Ακροπόλεως στη Λευκωσία της Κύπρου, σχετικά με το προσφυγικό ζήτημα, μαθητές/τριεςτης Β’ τάξης που συμμετέχουν σε δράση του ανοίγματος του σχολείου στην κοινωνία, γνωρίστηκαν με τους μαθητές και καθηγητές του σχολείου διαδικτυακά την Παρασκευή 11/11/2022 και αντάλλαξαν απόψεις. Στη συνέχεια την Τρίτη 15/11/2022 οι μαθητές/τριες του σχολείου μας μαζί με τους μαθητές/τριες του Κυπριακού σχολείου είχαν την ευκαιρία να ακούσουν τον κύριο Αντωνίου, αιχμάλωτο του ’74 τον οποίο είχε προσκαλέσει το σχολείο της Λευκωσίας. Ο κ Αντωνίου, με παραστατικό και έντονα εξομολογητικό τόνο, μας αφηγήθηκε τον τρόπο της αιχμαλωσίας του όταν οι Τούρκοι έκαναν εισβολή στο νησί και τα συναισθήματα που βίωσε. Απάντησε σε ερωτήσεις που του υπέβαλαν οι μαθητές/τριες μας καθώς και οι μαθητές/τριες του άλλου σχολείου.Επρόκειτο για μια αφήγηση που προκάλεσε σε όλους έντονα συναισθήματα,κατέδειξε τη φρίκη του πολέμου, τόνισε την αξία της ειρήνης, την αγάπη για τη ζωή, καθώς και την αστείρευτη δύναμη του ανθρώπου όταν αντιμετωπίζει δυσκολίες.