Γ ΛΥΚΕΙΟΥ 5ΜΕΡΗ

Στο πλαίσιο της πενθήμερης εκδρομής της Γ' Λυκείου, οι μαθητές/τριες μαζί με τους συνοδούς καθηγητές, κ. Ακσαρίδη, κ. Βατίστα, κ. Γκοντινάκο, κ. Κόκλα και τον υποδιευθυντή του σχολείου, κ. Ζερβό, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέρη των περιοχών του Ρεθύμνου, των Χανίων και του Ηρακλείου Κρήτης. Πολύ ενδιαφέρουσα ήταν η ξενάγηση στην Κνωσό καθώς κι εκείνη που αφορούσε εκθέματα της Κνωσού, των Μαλίων και της Ζάκρου στο αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου. Οι μαθητές/τριές μας και κυρίως εκείνοι/ες των ανθρωπιστικών σπουδών είχαν την ευκαιρία να δουν το Θέρισο, όπου οργάνωσε την επανάσταση του 1905 ο Βενιζέλος, η οποία οδήγησε στην Ένωση της Κρήτης με το ελληνικό κράτος. Η επίσκεψη στους τάφους της οικογένειας Βενιζέλου στα Χανιά και η παρουσία του αγάλματος του Βενιζέλου στο Ηράκλειο και το Θέρισο, έκανε μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς να συνειδητοποιήσουν τη σημασία και το ρόλο αυτής της ηγετικής μορφής στην ιστορία της Ελλάδας. Η περιδιάβαση στο παλιό ενετικό λιμάνι και την παλιά πόλη των Χανίων αλλά και του Ρεθύμνου έδωσε την ευκαιρία σε μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς να δουν στην πράξη την επίδραση των Ενετών αλλά και των Οθωμανών στην αρχιτεκτονική των κτιρίων. Ο χώρος της ιστορικής Μονής του Αρκαδίου και η σημασία του στην αποτίναξη του Τουρκικού ζυγού εντυπωσίασε ιδιαιτέρως τους μαθητές/τριες. Η επίσκεψή στο ενυδρείο του Ηρακλείου ενθουσίασε τους μαθητές/τριες. Ήταν μια μοναδική εμπειρία για όλους. Τα παιδιά ευχαριστήθηκαν πολύ και επέστρεψαν με όμορφες αναμνήσεις.