9-11-2023

Στις 9 Ιανουαρίου 2023 το σχολείο μας διοργάνωσε, με πρωτοβουλία της κ. Μασέλη και του κ. Κωστόγιαννη, επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου, όπου οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια σειρά επιλεγμένων πειραμάτων Φυσικής (Μηχανικής) που υλοποιεί το Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογίας του Ιδρύματος. Σκοπός ήταν να ανακαλύψουν οι μαθητές/τριες τον συναρπαστικό κόσμο της επιστήμης και της τεχνολογίας που βρίσκεται κρυμμένος σε όλες τις πτυχές της καθημερινής μας ζωής. Έννοιες, νόμοι και αρχές της φύσης αναδείχθηκαν με απλό και κατανοητό τρόπο μέσω μίας βιωματικής εμπειρίας που εξάπτει τη φαντασία και την περιέργειά τους. Οι μαθητές/τριες κλήθηκαν να χρησιμοποιήσουν την κριτική τους σκέψη, τη φαντασία και τις γνώσεις τους, προκειμένου να εξηγήσουν τα φαινόμενα που εξελίχθηκαν μπροστά στα μάτια τους· μια εμπειρία που καλλιεργεί τον επιστημονικό τρόπο σκέψης. Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν, επίσης, η κ. Δρόσου και η κ. Κάκκα.