Αρτα

Την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου μαθητές και μαθήτριες μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παράσταση «Το Γεφύρι της Άρτας και οι Λυγερές του Κάτω Κόσμου» από το Θέατρο Τέχνης Καρόλου Κουν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Σκοπός της παράστασης ήταν να μυήσει το κοινό στη δημοτική μας ποίηση (όπως το συγκλονιστικό ποίημα «Του γιοφυριού της Άρτας») και στη συνέχεια να αποτελέσει εφαλτήριο για προβληματισμό πάνω στα στερεότυπα των φύλων, τις προκαταλήψεις και την έμφυλη βία στη σημερινή κοινωνία. Η παράσταση πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών, κ. Βατίστα, κ. Κάκκα, κ. Πετσωτή, κ. Χαλκέα και κ. Χατζηγιατρουδάκη. Οι μαθητές/τριες, αλλά και εκπαιδευτικοί, παρακολούθησαν την παράσταση με μεγάλο ενδιαφέρον, ενώ συμμετείχαν ενεργά και στη συζήτηση που ακολούθησε με αφορμή το συγκεκριμένο δρώμενο.