istockphoto-944012124-612x612

Στο σχολείο μας, από το σχολικό έτος 2022-2023, λειτουργεί Όμιλος Ρητορικής Τέχνης κάθε Τρίτη 14.10-16.10 υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κ. Σαββίδου Άννας και κ. Κατσούλια Δήμητρας. Συμμετέχουν δύο μαθήτριες και ένας μαθητής από την Α΄ τάξη και δύο μαθήτριες και ένας μαθητής από τη Β' Τάξη. Στόχοι μας είναι, πέρα από την καλλιέργεια της ρητορικής τέχνης, η ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και του προβληματισμού, η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών, η δημιουργική κάλυψη του ελεύθερου χρόνου και η ανάδειξη κλίσεων και δημιουργικών ενδιαφερόντων των μαθητών/τριών. Στις 3 -5 Μαρτίου το σχολείο μας θα λάβει μέρος στους Αγώνες Ρητορικής Τέχνης Pierce 2023 και στα τρία αγωνίσματα. Η ομάδα που θα μας αντιπροσωπεύσει στους Διττούς Λόγους αποτελείται από τους μαθητές/τριες: Γαλάνη Άννα, Κατσαφάδο Σπυρίδων, Βακουφτσή Αριστομένη, Βλαχογιάννη Δήμητρα και Γιακουμινάκη Παναγιώτα. Στο αγώνισμα του Προτρεπτικού λόγου θα συμμετέχουν οι: Γαλάνη Άννα και Κατσαφάδος Σπυρίδων ενώ στο αγώνισμα της Εκφραστικής Ανάγνωσης συμμετέχουν οι: Ζαχαρή Μαρία και Βλαχογιάννη Δήμητρα. Να ευχηθούμε καλή επιτυχία στους μαθητές/τριες και να τους ευχαριστήσουμε που εκπροσωπούν το σχολείο μας σε μια τόσο σημαντική διοργάνωση.