Art and education

Τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου, ομάδα μαθητών της Β΄ Λυκείου, συνοδευόμενη από τους καθηγητές τους, κ. Ράπεση και κ. Γκοντινάκο, συμμετείχε στη διαδραστική παράσταση-θεατροπαιδαγωγικό πρόγραμμα "Διαφυγές", που διοργάνωσε το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση/Γραφείο Αθήνας, στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Δημητρίου. Η παρασταση και το εκπαιδευτικό υλικό της έχουν εγκριθεί και από το Υπουργείο Παιδείας και το ΙΕΠ.

Η παράσταση απευθύνεται κυρίως σε μαθητές/μαθήτριες άνω των 15 χρονών, διαπραγματεύεται θέματα λήψης αποφάσεων σε συνθήκες μεγάλης πίεσης για εφήβους/έφηβες και δίνει την ευκαιρία στο κοινό να παρέμβει στη δράση προτείνοντας λύσεις και δοκιμάζοντας ιδέες στη πράξη. Το ζητούμενο δεν είναι οι απαντήσεις άλλα η «διαδρομή» που θα διανύσουν για να φτάσουν σε αυτές. Μια διαδρομή- αναζήτηση που φέρνει τους συμμετέχοντες απέναντι σε προσωπικές και κοινωνικές στάσεις, ιδανικά, επιθυμίες και ευθύνες.

Οι μαθητές/τριες μας έγραψαν σχετικά με την εμπειρία τους:

"Περισσότερο μου άρεσε η αλληλεπίδραση με τον κόσμο εκεί."

"Οι ηθοποιοί ήταν απίστευτοι. Μου άρεσε πολύ που σηκωνόμαστε και κάναμε το δικό μας κομμάτι στη σκηνή,"

"Τα άτομα που συνεργαστήκαμε ήταν φοβερά, μας δημιούργησαν πολύ ωραία συναισθήματα."

"Θα ήταν πολύ ωραίο αν κάναμε κάτι τέτοιο στο σχολείο. Θα μπορούσαμε να εκφραστούμε αλλιώς."