WWF

Στις 11 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείο, με πρωτοβουλία του κ. Ακσαρίδη, περιβαλλοντική ενημέρωση από τη WWF και την υπεύθυνη κ. Νάνσυ Κουταβά. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α' Λυκείου ενημερώθηκαν σχετικά με τη συνεισφορά της ανθρώπινης δραστηριότητας και συγκεκριμένα των διατροφικών μας συνηθειών στην επιβάρυνση των οικοσυστημάτων και την βιοποικιλότητα του πλανήτη και πώς το οικολογικό ζήτημα μας αφορά όλους. Προβλήθηκαν διαφάνειες με διαδραστικό περιεχόμενο και αναδείχθηκαν οι συνέπειες της υπερκατανάλωσης και της αλλόγιστης χρήσης των φυσικών πόρων καθώς και η επιτάχυνση της κλιματικής κρίσης λόγω του ανθρώπινου παράγοντα. Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης τα παιδιά σημείωσαν κάποιες από τις διατροφικές τους συνήθειες και πώς αυτές αφήνουν μικρό ή μεγάλο οικολογικό αποτύπωμα στον πλανήτη. Στο τέλος έγινε μνεία στο πρόγραμμα EAT4CHANGE και προβλήθηκαν οι δράσεις άλλων σχολείων εντός και εκτός Ελλάδας σχετικά με αυτό το θέμα και τονίστηκε η συμβολή των social media στην αφύπνιση της κοινής γνώμης. Αναδείχθηκε η αξία της Μεσογειακής διατροφής για την υγεία μας και το περιβάλλον. Οι μαθητές είχαν μία ευκαιρία για να ακούσουν προτάσεις για ένα ποιοτικότερο, βιώσιμο και φιλικό προς τον πλανήτη τρόπο ζωής και να συνειδητοποιήσουν τη δύναμη που έχουμε ο καθένας μας ξεχωριστά και όλοι μαζί ενωμένοι για μία ουσιαστική αλλαγή που θα αφήσει ένα πλουσιότερο και ζωντανό πλανήτη στις επόμενες γενιές.