2η Συνάντηση

Στα πλαίσια συνεργασίας με το Λύκειο Ακροπόλεως στη Λευκωσία της Κύπρου το σχολείο μας την Πέμπτη 24/11/2022 οργάνωσε εκδήλωση/παρουσίαση την οποία παρακολούθησαν και τα δυο Λύκεια. Στην εκδήλωση η κυρία Κυριακή Παπαθανασοπούλου παρουσίασε βιωματικά τις συνθήκες που αντιμετώπισαν οι Μικρασιάτες πρόσφυγες όταν εγκαταστάθηκαν στη Ν. Κοκκινιά, το οποίο είναι θέμα και της διδακτορικής διατριβής της. Η κυρία Παπαθανασοπούλου παρουσίασε με αμεσότητα και παραστατικότητα τα προβλήματα, τις δυσκολίες, την εξαθλίωση των προσφύγων, αναφέρθηκε στην έλλειψη ουσιαστικών παροχών από την πολιτεία, αλλά τόνισε και τη συμβολή  των ανθρώπων αυτών στη δημιουργία πολιτισμού. Αναδείχθηκε και από αυτή την παρουσίαση, όπως και από την προηγούμενη του κυρίου Αντωνίου, η δύναμη του ανθρώπου και η θέλησή του για επιβίωση και δημιουργία. Ακολούθησαν ερωτήσεις από καθηγητές και μαθητές και των δυο σχολείων.Η εκδήλωση ξεκίνησε με ένα τραγούδι από μαθητές του σχολείου μας.