Πινακοθήκη 2023

Στο πλαίσιο δράσεων της συνεργασίας του σχολείου με το Λύκειο Ακροπόλεως της Κύπρου, η ομάδα των μαθητών που συμμετέχουν στις δράσεις επισκέφτηκε τη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά. Περιηγήθηκαν στην περιοδική έκθεση ζωγραφικής "Αμμόχωστος - Πειραιάς, διαδρομές επί σκοπού" στο πλαίσιο της οποίας εκτέθηκαν 25 έργα κορυφαίων Ελλήνων και Κυπρίων ζωγράφων. Με μεγάλο ενδιαφέρον ενημερώθηκαν για τον τρόπο με τον οποίο πέρασαν τα έργα αυτά στους Κύπριους μετά την Τουρκική εισβολή και την κατοχή μέρους του νησιού από τους Τούρκους. Συμμετείχαν στο μουσιοπαιδαγωγικό πρόγραμμα "Από την Αμμόχωστο στον Πειραιά έργα με χαμένα μυστικά". Ενθουσιάστηκαν με το "ζωντανό πίνακα", που κλήθηκαν να δημιουργήσουν με στατικές κινήσεις του σώματος τους και απέκτησαν μια βιωματική επαφή με μια μορφή Τέχνης που τους φαίνεται πολλές φορές απρόσιτη.