Etwinning GREECE 1Etwinning GREECE 2

Ολοκληρώθηκε με τη φιλοξενία των φίλων μας Καταλανών με επιτυχία το πρόγραμμα eTwinning το οποίο υλοποιήθηκε στο σχολείο μας. Μαθητές/τριες του σχολείου φιλοξένησαν τους Καταλανούς μαθητές τη χρονική περίοδο από 25/4/2023 ως και 29/4/23. Οι φίλοι μας Kαταλανοί μαθητές και καθηγητές ξεναγήθηκαν στην Αθήνα (Λόφος Ακροπόλεως, Πλάκα, Σύνταγμα), στο Σούνιο, στον Πειραιά (Δημοτικό Θέατρο), δοκίμασαν τοπικές γεύσεις, απόλαυσαν μια εκδήλωση καλωσορίσματος στο 1ο ΓΕΛ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ με το οποίο συνεργαστήκαμε στο συγκεκεριμένο πρόγραμμα και μια εκδήλωση αποχαιρετισμού στο σχολείο μας. Στις εκδηλώσεις αυτές  γνώρισαν τους παραδοσιακούς χορούς της Ελλάδας, άκουσαν τραγούδια ελληνικά και ξενόγλωσσα, μαγεύτηκαν από τον ήχο της λύρας, απόλαυσαν παράσταση Καραγκιόζη και στο τέλος χόρεψαν ελληνικούς και ισπανικούς χορούς. Οι Ελληνες και Καταλανοί μαθητές ψυχαγωγήθηκαν, συναναστράφηκαν και το κυριότερο αντιλήφθηκαν ότι είναι πολύ περισσότερα αυτά που ενώνουν τους λαούς από αυτά που τους χωρίζουν. Μαθητές, καθηγητές και γονείς ένιωσαν έντονα συναισθήματα, απόλαυσαν η φιλοξενία και ευχήθηκαν να πραγματοποιούνται πάντοτε τέτοιες δράσεις.