28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2023

Μετά την παράδοση της σημαίας στη σημαιοφόρο και τους παραστάτες, αλλά και την απόδοση αριστείων, βραβείων και ειδικών επαίνων, καθηγητές/τριες και μαθητές/τριες παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον τη γιορτή για την 28η Οκτωβρίου που προετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί, κα. Ράπεση και κα. Μπουραντάνη. Ήταν μια γιορτή βασισμένη στη δραματοποίηση σκηνών από σημαντικά λογοτεχνικά έργα. Οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν μας συγκίνησαν και μας προβλημάτισαν ενσαρκώνοντας απλούς καθημερινούς ανθρώπους (ενήλικες και παιδιά), οι οποίοι αντιστάθηκαν με τον δικό τους μοναδικό και ίσως φαινομενικά ασήμαντο τρόπο στο φασισμό και στον κατακτητή. Ο καθηγητής Φυσικής Αγγωγής, κ. Γκοντινάκος, συμμετείχε, επίσης, ενεργά στη γιορτή ενσαρκώνοντας ρόλους με μεγάλη επιτυχία. Μια γιορτή αντίστασης ενάντια στο φασισμό, ενάντια στον κατακτητή.

Ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε στην καθιερωμένη παρέλαση του Δήμου μας υπό την καθοδήγηση του κ. Ζαμπέτα.