ρητορικοί 2024

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο σχολείο μας λειτουργεί  Όμιλος Ρητορικής τέχνης. Στόχοι μας είναι πέρα από την καλλιέργεια της ρητορικής τέχνης, η ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και του προβληματισμού, η ενεργοποίηση των μαθητών, η δημιουργική κάλυψη του ελεύθερου χρόνου και η ανάδειξη κλίσεων και δημιουργικών ενδιαφερόντων των μαθητών. Με γνώμονα τα παραπάνω οι μαθητές /-τριές μας έλαβαν και φέτος μέρος στους αγώνες Ρητορικής τέχνης που πραγματοποιήθηκαν στο Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδας /Pierce από τις  8-10 Μαρτίου 2024. Η ομάδα που μας αντιπροσώπευσε στο αγώνισμα των  διττών  λόγων  αποτελείτο από τους μαθητές/τριες Γαλάνη Άννα, Κατσαφάδο Σπύρο, Πανσεληνά Πέγκυ, Κατσαμόρα Δημήτρη και Κουτσούτη Εμμανουέλα. Στο αγώνισμα του Προτρεπτικού λόγου συμμετείχαν οι μαθητές Κατσαμόρας Δημήτρης και Πανσεληνά Πέγκυ, ενώ στο αγώνισμα της Εκφραστικής Ανάγνωσης συμμετείχαν οι μαθητές Λιβερόπουλος Παναγιώτης και Κουτσούτη Εμμανουέλα.Οι κυρίες Σαββίδου Άννα και Κατσούλια Δήμητρα προετοίμασαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό και μεθοδικότητα τους μαθητές για τη συμμετοχή τους στους ρητορικούς αγώνες. Συγχαρητήρια στους μαθητές/-τριες και τις Καθηγήτριές τους. Καλή συνέχεια και σε επόμενες συμμετοχές!