Barcelona

Στα πλαίσια του ευρωπαΪκού προγράμματος eTwinning με τίτλο “Welcome to my place”, μαθητές και μαθήτριες της Α΄ λυκείου επισκέφτηκαν το Vilassar de Mar στη Βαρκελώνη. Φιλοξενήθηκαν από καταλανικές οικογένειες, αλληλεπίδρασαν με μαθητές/τριες από την Καταλονία, γνώρισαν τον πολιτισμό, τα έθιμα και τις αξίες του συγκεκριμένου λαού. Γεύτηκαν τα παραδοσιακά φαγητά τους, γνώρισαν μνημεία και περπάτησαν στους δρόμους της πανέμορφης Βαρκελώνης. Απόλαυσαν τη φιλοξενία των Καταλανών, καλλιέργησαν το γλωσσικό εργαλείο τους, παρακολούθησαν μάθημα στο καταλανικό σχολείο και γύρισαν με έντονα συναισθήματα και πολλές εμπειρίες. Ταυτόχρονα αλληλεπίδρασαν με συμμαθητές/τριες τους από το 1o ΓΕΛ Κερατσινίου με τους οποίους μοιράστηκαν κοινές εμπειρίες. Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με την υποδοχή και φιλοξενία των Ισπανών μαθητών/τριων που φιλοξένησαν τους μαθητές/τριες μας. Υπεύθυνες προγράμματος: κ. Πετσωτή και κ. Τσιώλη.