25 Μαρτιου 2023

24 Μαρτίου 2023. Εορτασμός της Επανάσταασης του 1821. Μια σχολική γιορτή που έσφυζε από ζωντάνια, παλμό κι επαναστατική διάθεση. Με αφορμή την εμβληματική θεατρική παράσταση «Το Μεγάλο μας Τσίρκο» από το θίασο Καρέζη-Καζάκου και με την εμπνευσμένη καθοδήγηση των φιλολόγων, κ. Πετσωτή και κ. Χαλκέα, μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου μας, μας προσέφεραν ψυχική ανάταση, περηφάνια και συγκίνηση μέσα από ένα καλειδοσκόπιο δραματοποιημένων σκηνών, ποιημάτων, τραγουδιών, χορευτικών. Ιδιαίτερη στιγμή αποτέλεσε και η ενσωμάτωση του θεάτρου σκιών, αναδεικνύοντας ταλέντα μαθητών μας, με τον βασικό χαρακτήρα του Καραγκιόζη να προσεγγίζει στιγμές τις ελληνικής ιστορίας με τον δικό του ανεπανάληπτο τρόπο. Στο τέλος, και πριν την ανάκρουση του εθνικού ύμνου, σε μία συγκινητική στιγμή, όλοι και όλες οι συντελεστές της παράστασης αγκαλιασμένοι/ες επί σκηνής μαζί με το κοινό τραγούδησαν το «Φίλοι και αδέρφια» του Νίκου Ξυλούρη σε ένα εντυπωσιακό και συγκινητικό κλείσιμο αυτής της γιορτής.

Η λευτεριά να μην χαθεί…

25 Μαρτιου 2023 1

Ανήμερα, το σχολείο μας συμμετείχε στη μεγάλη μαθητική παρέλαση της πόλης μας, κάνοντας όλο το διδακτικό προσωπικό του λυκείου μας να αισθανθεί περηφάνια για άλλη μια φορά για τη νέα γενιά. Οι καθηγητές φυσικής αγωγής, κ. Γκοντινάκος και κ. Ζαμπέτας, φρόντισαν το λύκειο μας να έχει μια εξαιρετική παρουσία.